Etkili Bir Google ADS Kampanyası İçin Yapılması Gerekenler

Google Ads, e-ticaret başta olmak üzere bir çok web sitesinin en büyük gelir ve trafik kaynaklarından birisi. Kimileri Google Ads yönetimi için ajanslarla anlaşırken kimileri de maliyetlerden kaçınmak amacıyla bireysel hesap yönetimini tercih ediyor. Bu yazımız ise ajans müşterileri ve bireysel kullanıcıları biraz daha bilgilendirmek amacındadır. Şimdi gelelim nelere dikkat etmeniz gerektiğine

“Bırakın sistemler konuşsun”

Google Ads bugün Youtube, Analytics, Merchant Center gibi onlarca Google ürünü ile bağlanıp buralardaki veriyle beslenebiliyor. Bunun haricinde ise sistemlerin birbiriyle konuşması özellikle akıllı teklifler ile birlikte arka planda optimizasyonlar gerçekleşmesi ve öğrenmenin hızlanması açısından önemli. Bu nedenle varolan tüm kaynakları birbiriyle bağlayarak kampanya veriminizi arttırabilirsiniz.

“Ölçmüyorsan gelişemezsin”

Bireysel olarak yönetilen çok fazla Google Ads hesabını inceleme fırsatım oldu. En çok dikkatimi çeken ise ölçümlemenin eksikliğiydi. Başlıkta da belirttiğim gibi bir şeyi ölçmüyorsanız onu geliştiremezsiniz. Dönüşümlerinizi ve kitlelerinizi oluşturun, performanslarını inceleyin. Üstelik artık kod satırları arasında kaybolmanıza gerek yok çünkü Google Tag Manager tüm 3. parti kodları web sitenize eklemenize izin veriyor. Yani artık Facebook Pixel, Google Analytics izleme, dönüşüm takibi gibi kodları web sitenize eklemeniz çok kolay.

“Mahşerin üç atlısı: Açılış sayfası deneyimi, reklam alaka düzeyi, beklenen tıklama oranı”

Bildiğimiz üzere kalite puanı 3 bileşenden oluşuyor. Bu 3 bileşeni Google’ın belirlediği ölçülerde hazırladığımızda kalite puanımız da 10 üzerinden 10 oluyor. Bu direktifleri uygulamak sadece kalite puanı olarak değil aynı zamanda kullanıcı deneyimi olarak da olumlu bir şekilde yansıyor. Örneğin açılış sayfası deneyimimiz düşük. Bunun bir çok sebebi olabilir. Kullanıcıyı tam olarak ilgili sayfaya yönlendirmiyor olabiliriz veya sayfamız yeterince ilgi çekici olmayabilir. Bu problemleri düzelttiğimizde ise sadece Google direktiflerine uyup kalite puanımızı yükseltmiş olmuyoruz. Aynı zamanda kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunarak müşteriyi de memnun etmiş oluyoruz.

“Spor ayakkabı ile Oxford ayakkabı aynı grupta olur mu hiç?”

Bunu yapan neredeyse kalmadı ama yine de bilgilendirmekte fayda var çünkü bu kadar abartı olmasa da benzerlerini ne yazık ki görüyoruz. Ne olacak canım diyip geçilmeyecek kadar önemli bir durum. Biraz empati yapmak gerekirse spor ayakkabı ararken karşınıza klasik mi klasik bir oxford ayakkabı çıksa ne yaparsınız? Cevabınız büyük ihtimalle müşterilerinizin de yapacağı şey olacaktır.

“Uzantılar olmazsa bu iş olmaz”

Reklam metnini gövdemiz olarak düşünürsek uzantılar da kol ve bacaklarımızdır. Bizi daha iyi anlatır ve bizi daha iyi gösterir. Farklı ürünleri sergilemenizi sağlar, aramayı seven kullanıcılara bir tıkla size ulaştırır ve en önemlisi temasa önem veren müşterilere fiziksel mağazalarınızın yerlerini gösterir. Kimse bu müşterileri kaçırmak istemez değil mi? O zaman çare uzantılar…

“Akıl akıldan üstündür, yapay zeka daha bir üstündür”

Google her geçen gün yapay zekasını inanılmaz bir şekilde geliştiriyor. Hatta bir yerde Google’ın yapay zekayı geliştirmek için gereken sayısal problemleri yapay zekaya çözdürdüğünü okumuştum. Tabi bu başka bir blogun konusu. Bizim konumuza dönecek olursak Google yapay zekası Ads özelinde inanılmaz işler yapıyor. Veriyi çok güzel işliyor ve sizleri özlediğiniz ROAS oranlarına çıkarıyor. Tabi bunun için ne gerekiyor cümlenin başında belirttiğim gibi VERİ. Biraz da sabır tabi başarı henüz o kadar kolay erişebileceğimiz bir şey olmadı

Kaynak: Tuğrul Piltan / SeoSözlük

Star Yazılım Ofisi olarak kendimizi birkaç kelime ile anlatmak istersek; deneyimli ve tecrübeli bir Dijital Pazarlama Ajansıyız. Ekibimiz her boyutta ileri görüşlü şirketler ve firmalar için etkili içerik ve strateji geliştirir. Firmaların arama motoru sıralamalarını yükseltmede kanıtlanmış bir sicile sahibiz. Çalışanlarımız, müşterilerimiz ve diğer iş ortaklarımızla şeffaflık, sebat, karşılıklı güven ve bütünlük temelinde ilişkilerimizi sürdürürüz. 

Ücretsiz fiyat teklifi isteyin

Rekabetçi anahtar kelimeler söz konusu olduğunda bile, web sitelerinin organik arama puanlarını büyük ölçüde artırmalarına yardımcı olmak, en yüksek sıralamalarda bile rekabet edebilmek için müşterilerimize profesyonel SEO hizmetleri sunuyoruz.

 

SEO, müşterilerimiz için satışlarda, karlılıkta ve maliyet etkinliğinde önemli bir artışa yol açan, görünür, etkili bir arama varlığı sunar.

Misyonumuz Hakkımızda

SEO, online pazarlamanın yaşam biçimidir. Uzmanlarımız Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi tüm büyük arama motorları ile tüm güncel sosyal medya sitelerinin en yeni yönergeleri konusunda çok iyi eğitim almış olduklarından, ürün yada hizmetlerinizin tanıtımı için harika sonuçlar elde etmenize yardımcı olmak amacıyla sabırsızca beklemektedir.

Temel misyonumuz; firmanızın online pazarlama görevini üstlenip sizi tüm arama motorlarında en üst sırada göstermektir. Böylece siz kendi işlerinize odaklanacak ve daha iyi hizmet üretmeye kanalize olarak kazanç sağlayacaksınız.

Son Eklenen Bloglar

Tümünü Gör